web stats

راهبران سیستم رستاک

شرکت راهبران رستاک توسط جمعی از متخصصین و مدرسین حوزه مدیریت پروژه و مدیریت استراتژیک تاسیس شد. هدف از تاسیس این شرکت، ارائه خدمات آموزش و مشاوره کاربردی در حوزه های تخصصی مدیریت به سازمانها و شرکتهای دولتی و خصوصی و ارتقاء دانش مدیریت پروژه در کشور می باشد.

دیدن سایت

شرکت مهندسی رستاک پویا

شرکت مهندسي رستاک پويا به منظور رشد فعاليت صنعت کشور از طريق ارائه خدمات طراحي، مهندسي خريد و نظارت بر ساخت، اجرا و راه اندازي تاسيس شده است. زمينه های کاری شرکت شامل طراحی ، خرید و تامین کالا و تجهیزات، نصب و راه اندازی سیستم های الکتریکی و مکانیکی در انواع پروژه های عمرانی و صنعتی به ویژه در حوزه های نیروگاههای گازی و سیکل ترکیبی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، کارخانجات فولاد، سیمان و سایر صنایع، پستهای برق و خطوط انتقال می باشد.

دیدن سایت

مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا)

شرکت مگفا با همکاري موسسات آموزشي معتبر داخلي و بين المللي، اقدام به توليد و ارائه دوره هاي الکترونيکي مورد نياز سازمان ها و صنايع نموده است.

شرکت راهبران رستاک با کمک شرکت مگفا اقدام به تهیه دوره های الکترونیکی مختلفی از جمله مدیریت پروژه، EBC*L، آمادگی آزمون PMP، کارت امتیازی متوازن و بسیاری دوره های دیگر نموده است.

دیدن سایت

شرکت مهندسی شاهین انرژی

شرکت مهندسي شاهین انرژی یک از شرکت های اقماری شرکت مهندسی رستاک پويا است که به منظور تأمین تجهیزات سیستم های کنترل و ابزار دقیق تأسیس شده است.

دیدن سایت

تاریخچه و چارچوب سیستم مدیریت پروژه ارزش کسب شده (EVMS)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ( 4 رای)
( 2912 بازدید)

در این پادکست، علی واحدی دیز به عنوان اولین نگارنده کتاب "مدیریت پروژه ارزش کسب شده " در ایران، تاریخچه و چارچوب سیستم مدیریت پروژه ارزش کسب شده (EVMS) را تشریح می کند. در پادکست های بعدی سلسله تعاریف، مفاهیم، نکات و موضوعات مختلفی پیرامون این سیستم ارائه خواهد شد.  برای توضیحات بیشتر در مورد استاندارد EVPM اینجا و برای دیدن نمونه اسلایدهای این دوره اینجا و برای رویت تصاویری از دوره های EVPM  اینجا کلیک نمایید.

----------------------

متن کامل پادکست:

به پادکست های کوتاه علی واحدی خوش آمدید. در این پادکست می خواهیم در مورد Earned Value Management System یا سیستم مدیریت ارزش کسب شده و چهارچوب معیارهای این سیستم صحبت بکنیم و باقی صحبت ها در مورد این سیستم را به پادکست های بعدی واگذار خواهیم کرد. سیستم مدیریت پروژه ارزش کسب شده یکی از قدیمی ترین سیستم های مدیریت پروژه هست که توسط وزارت دفاع آمریکا بنیان گذاری شده است. وزارت دفاع آمریکا برای آنکه بتواند پیمانکاران خودش را به خوبی مدیریت بکند و حجم بسیار زیادی از منابع مالی را که برای اجرای پروژه های مختلف در صنعت باید انجام می شد به خوبی مدیریت کند، مجبور به این شد که سیستمی را طراحی کند که هم از پیشرفت پروژه های خود اطمینان پیدا کند و هم از توانمندی و قابلیت مدیریت پروژه در پیمانکارانش اطمینان حاصل کند. به همین منظور بعد از سال ها سعی و تلاش و به بلوغ رساندن این سیستم، سیستمی را تبیین کرد که 32 معیار را برای اجرای مدیریت پروژه در سازمان ها شامل می شود. این 32 معیارهای اجرای یک سیستم مدیریت پروژه بر مبنای ارزش کسب شده هست. این 32 معیار به 5 گروه دسته بندی شده اند. شبیه دسته بندی که در PMBOK داریم.
• گروه اول سازمان دهی یا Organization هست،
• گروه دوم معیارهای زمان بندی یا بودجه بندی هست که به طور کلی به آن معیارهای برنامه ریزی پروژه گفته می شود که 10 معیار هست،
• گروه سوم معیارهای مربوط به ملاحظات حسابداری هست و نه الزاما فرایندهای حسابداری بلکه ملاحظاتی که در اتصال سیستم مدیریت پروژه با سیستم حسابداری باید رعایت شود که فوق العاده در پیاده سازی این سیستم با اهمیت هست که شامل 6 معیار هست و
• گروه چهارم که گزارشات مدیریتی تحلیلی که نکاتی را درباره تهیه و ارائه گزارشات مدیریتی و تحلیل وضعیت پروژه اشاره می کند و شامل 6 معیار می باشد و
• باقیمانده معیارها که 5 مورد هست در گروه پنجم تحت عنوان بازنگری و کنترل داده ها قرار دارد.

این 32 معیار، معیارهای یک سیستم مدیریت پروژه را شامل می شود که حداقل های یک سیستم را شامل می شود. توجه بفرمایید که Earned Value Management System مانند PMBOK به ورودی ها، خروجی ها و جزییات Tool & Technique ها نمی پردازد. اصلا نگاه این سیستم نگاه فرایندی نیست بلکه نگاه معیاری هست. به عبارتی برای اینکه شما یک سیستم مدیریت پروژه کارآمد داشته باشید باید این 32 معیار را داشته باشید و یا پاس کنید. به عبارتی این سیستم و معیارها بیشتر از آنکه بخواهد برای راهنمایی برای به کارگیری سیستم مورد استفاده قرار بگیرد به عنوان یک راهکارهای کلان یا خطوط راهنمای خیلی کلی و یا معیارهای ارزیابی برای کامل بودن سیستم مدیریت پروژه شما استفاده می شود. من سعی کردم در کتاب خودم با عنوان مدیریت پروژه ارزش کسب شده که چاپ اول آن توسط انتشارات شرکت ساپکو بوده و چاپ دوم آن توسط انتشارات آریانا بوده، این 32 معیار را به صورت کاملا تشریحی بیان بکنم و از Case Study ها و مثال های مختلف استفاده کنم تا این نقیصه را که این ها صرفا یک معیار هستند را برطرف بکنیم و راهنمایی خوبی باشد برای آنکه بتوانیم این معیارها را در سازمان های خودمان جاری و ساری بکنیم. عزیزان، سیستم EVMS سیستمی هست که اکثر استانداردهای بین المللی مانند PMBOK، ICB و PRINCE 2 از این سیستم الگو برداری کرده اند و از آن بی نهایت بهره برده اند. ما در این پادکست بیشتر درباره چهارچوپ و معیارهای EVMS صحبت کردیم. در پادکست بعدی درباره عناصر کلیدی این سیستم و نکات خاص در پیاده سازی آن با هم صحبت خواهیم کرد.
خیلی متشکرم تا پادکست بعد خدانگهدار.


دانلود
  • ارسال شده در 1391-06-26
  • نویسنده علی واحدی دیز

محبوب ترین تگ ها

ذخیره - ذخیره احتیاطی - ذخیره مدیریتعلی واحدی، PDU، PMIعلی واحدی، PDU، PMIتفکر خلاق، ادوارد دبونو، شش کلاه تفکر، تفکر جانبیخلاقیت، ریسک، مدیریت پروژهپروژه، دلایل شکست پروژه، مدیرذیت پروژهعلی واحدی، مدیریت ذینفعان، PMBOK، ICB، IPMAمدیریت پروژه خانه اسکیمواستفان کاوی، هفت عادت، مردمان مؤثر، علی واحدیآدیت فرآیند، آدیت، ممیزی، فرآیندالزامات پروژه-الزامات-PMBOK، علي واحديدستاوردها، تحویل دادنی ها، PMBOK، PMPکار تیمیمدیریت تغییر، تغییر، رهبری، مدیریت، جان کاتر مدیریت ارزش کسب شده، ارزش، کسب شده، EV ، EVMاجایل، چابک، مدیریت پروژه، گناهاستاندارد بلوغ سازمانی مدیریت پروژه (OPM3)ارزش کسب شده، کار، LOE، کارهای گسستهخلاصه ای از مدیریت طرحخلاصه فرآیندهای مدیریت پروژه (PMBOK)-انگلیسیخلاصه فرآیندهای مدیریت پروژه (PMBOK)-فارسیICB، استاندارد، شایستگی، معیارهای شایستگی، مدیران، سبد پروژه، طرحابزارهای مدیریتی، EFQM، BSC، OPM3، PEM،مدیریت، ذینفعان، مدیریت ذینفعان، گروه های ذینفع، ICB، استاندارد ICBمدیریت ذینفعان، ذی نفعان، گروه های ذینفع، مشتری، رضایت مشتری، ارتباطاتمدیریت پروژه، مدیران وظیفه ای، مدیران ارشدمدیریت پورتفولیو، مدیریت سبد پروژه، سبد، سبد پروژه، پورتفو، علی واحدیمقدمه ای بر کارت امتیازی متوازن (BSC)ریسک، مدیریت ریسک، پروژه، Risk، فرصت، تهدیدهفت عادت، مردمان مؤثر، مدیران پروژه، شایستگیعلی واحدی، واحدی، مدیریت پروژه، پیش بینی، هزینهکارت امتیازی متوازن (BSC) - نه گام به سوی موفقیت مدیریت پروژهمدیریت پروژه، مونت کارلو، پرت، بحرانی، احتمال موفقیت پروژه، ریسک زمانی روش برقراری تماس، شماره تلفن، موبایل، آدرس ایمیل