ارسال پاسخ 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دریل چکشی چیست ( کاربرد دریل چکشی )
12-24-2018,
ارسال: #1
دریل چکشی چیست ( کاربرد دریل چکشی )
معرفی دریل چکشی و کاربرد آن
دریل چکشی یکی از انواع دریل ها می باشد که به غیر از خاصیت گردشی قدرت این را دارد که به مته ضربه هم وارد کند. این مورد برای سوراخکاری بتن و دیوار کاربرد بسیاری دارد و به روایتی دیگر بسیار این فرایند را آسان تر خواهد کرد .

ضربه به مته به این معنا است که دریل چکشی علاوه بر حالت حرکت چرخشی ، به صورت عمود بر دیوار ضربات پی در پی و زیادی وارد می کند و پیشروی را برای سوراخ کاری در دیوار آسانتر می کند. همین عملیات چکشی زنی و ضربات مداوم موجب افزایش قدرت نفوذ و سادگی در عملیات سوراخ کاری میشود .

دریل‌های چکشی معمولاً با نیروی برق شهری ( 220 ولت ) کار می‌کنند اما استفاده از نمونه‌هایی از آن‌ها که با باتری و بدون سیم (شارژی) کار می‌کنند رو به افزایش است. در چکش‌های تخریبی هم از همین فناوری نیز استفاده می‌شود.

انواع دریل چکشی
دریل چکشی در انواع برقی و شارژی تولید و در سطح بازار عرضه میشود ، نوع برقی این نوع دریل به دو نوع دریل چکشی ساده و دریل چکشی تخریب ، طبقه بندی میشود. این نوع دریل جهت کار کردن نیاز مستقیم به اتصال به یک منبع انرژی الکتریکی خواهد داشت .

و اما نوع شارژی آن ، همینطور که از نام آن مشخص است ، جهت راه اندازی و کار نیاز به باطری دارد. معمولا باطری این نوع دریل ها به صورت شارژی هستند و قبل از استفاده باید به صورت جداگانه شارژ شوند و سپس بر روی دریل نصب شوند . که معمولا دریل های شارژی دارای دو عدد باتری میباشند که یک باتری به صورت زاپاس در کنار باتری اصلی میباشد که سرعت در کار بیشتر شود و معطل شارژ شدن باتری نشوید .

معمولا قدرت دریل های برقی از نوع شارژی آن بیشتر است.

دریل چکشی همچنین از اجزای مختلفی از قبیل ، کلید تنظیم سرعت چرخش ، کلید فعال و غیر فعال کردن حالت چکشی ، کلید روشن و خاموش ، کلید قفل برای روشن نگه داشتن دریل ، شستی تعویض جهت چرخش(راست گرد ، چپ گرد ) ، عمق سنج برای تنظیم پیمایش مته در سطح مورد نظر ، سه نظام و دسته نگهدارنده می باشد .

مثل همه دستگاه‌های الکتریکی دیگر ، موتور را می‌توان یکی از مهمترین قسمت های یک دریل چکشی معرفی کرد. این بخش تعیین‌کننده‌ قدرت و سرعت یک دریل چکشی است و انواع مختلفی دارد. برخی موتورها ساده طراحی شده اند و نوع دیگری از موتورها از خاصیت گربکسی بهره میبرند که مجموعه ای از ویژگی ها از جمله قابلیت تنظیم سرعت ، تغییر گشتاور و جهت چرخش را به دریل اضافه میکند .

بی‌شک بعد از موتور دریل ، مهم‌ترین بخش این "ابزار"برقی ، سه‌نظام آن است. چراکه این بخش علاوه بر انتقال نیروی موتور ، وظیفه‌ نگه‌داشتن مته را هم در دریل چکشی بر عهده دارد.

درجلوی انواع دریل ها ، قطعه ای بنام سه نظام وجود دارد که مته درون آن قرار می گیرد که معمولا سه نظام ها در دو نوع آچاری و اتوماتیک خواهند بود .

برای محکم کردن سه نظام دستی نیاز به آچار مخصوص خواهید داشت که به آن آچار سه نظام میگویند ، در این نوع سه نظام ، برای باز کردن نظام سر دریل از یک آچار دندانه ای استفاده خواهد شد.

که با چرخاندن آچار بر روی دندانه های سه نظام ، سه نظام باز شده و مته آزاد میشود و با تعویض مته و چرخاندن آچار در جهت عکس آن ، مته دوباره در جای خود محکم می شود.

ولی برای سه نظام اتوماتیک این فرآیند بدون نیاز به آچار خواهد بود و به وسیله دست به راحتی انجام خواهد شد .

راست گرد و چپ گرد بودن دریل چکشی به منظور استفاده از دریل به عنوان پیچ گوشتی امری بسیار حیاتی است .

با وجود این ویژگی دریل چکشی شما قادر به بستن و باز کردن انواع پیچ و مهره خواهید بود. در حالت عادی مته ها به صورت ساعت گرد و راست گرد برای سوراخ کردن دیوار و بستن پیچ ها حرکت می کنند. ولی در صورتی که بخواهید پیچ یا مهره ای را باز کنید نیاز خواهید داشت تا دریل شما به صورت خلاف ساعت گرد چپ گرد بچرخد. این قابلیت از طریق دکمه 2 حالته ای که بر روی بدنه دریل چکشی تعبیه شده است قابل تنظیم می باشد .

کاربرد دریل چکشی
از دریل چکشی معمولا در مکان هایی که سطح مورد نظر دارای سختی زیادی میباشد استفاده و یا جهت نفوذ و سوراخکاری در بتن و مصالح سخت ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد .

رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از دریل چکشی
آشنایی کامل با نحوه‌ استفاده صحیح از دریل های چکشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد ، چرا که در صورت نداشتن تجربه و علم استفاده از این"ابزار"برقی و همچنین عدم رعایت نکات ایمنی ، ممکن است کار ، به صورت مطلوب انجام نشود یا در شرایطی بدتر ، موجب بروز آسیب برای کاربر شود.

- پس در هنگام کار با دریل های چکشی یا هر نوع دریل دیگری ، بهتر است به نکاتی ایمنی که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم توجه خاصی کرده تا در هنگام کار به مشکل خاصی برخورد نکنید .

- قبل از شروع کار با دریل چکشی ابتدا باید به طول کابل دقت کنید تا اندازه کافی داشته باشد و در صورت کوتاه بودن از کابل سیار استفاده کنید و در صورت استفاده ازدریل شارژی از کامل بودن میزان باتری آن اطمینان حاصل پیدا کنید .

- برای استفاده از دریل چکشی قبل از هرکاری باید جنس و کیفیت سطح مورد نظر را خوب بشناسیم و از مته‌ مناسب با آن سطح ، استفاده کنیم. به‌طور مثال برای دریل‌کاری روی سطح های چوبی ، فلزی و پلاستیکی حتما باید از مته‌ فولادی استفاده کنید و یا برای دریل‌کاری سطوح گچی ، سیمانی و بتنی نیاز به یک مته‌ الماسه خواهید داشت. درصورتی که از مته‌ مناسب استفاده نکنید ، مته کاملا کند شده و کیفیت خود را از دست خواهد داد که در اصطلاح گفته می‌شود مته سوخته است.

- از مته‌ کند یا به ‌اصطلاح مته سوخته استفاده نکنید ، چرا که به دستگاه فشار زیادی وارد خواهد شد و موجب خرابی دریل میشود .

- از محکم بودن سطح دریل ‌کاری مطمئن شوید . برای قطعات کوچک نیز می‌توانید از گیره استفاده کنید.

- برای شروع کار با دریل چکشی بهتر این است که ابتدا سر مته را در محل مورد نظر کاملا فیکس کنید و سپس دستگاه را روشن کنید.

- در هنگام تمیزکردن دریل یا تعویض مته آن حتما دوشاخه‌ دریل چکشی را از برق خارج کنید.

- در هنگام دریل‌کاری برای سهولت در استفاده از دسته‌ی کمکی استفاده کنید و تا آن‌جا که ممکن است دریل را ثابت و محکم نگه دارید.

- برای سوراخ ‌کردن سطوح ، به هیچ عنوان نیاز به وارد کردن فشار زیاد نخواهد بود. درصورتی که از یک مته‌ مناسب با سطح کار استفاده کنید و فشاری ملایم و ثابتی را وارد کنید ، دریل به‌خوبی کار خود را انجام خواهد داد. درصورت وارد کردن فشار زیاد ، به دستگاه آسیب رسیده و موجب کاهش طول عمر آن می‌شود یا موجب کند شدن سر مته خواهد شد .

- درصورتی که بر روی دیوارهای گچی میخواهید عملیات سوراخکاری را انجام دهید ، فشار زیادی به دریل وارد نکنید، چرا که ممکن است دیوار نرم یا تو خالی باشد و دریل از دست شما خارج شود. همچنین فشار بیش ‌ازحد موجب ایجاد ترک روی دیوار نیز خواهد شد .

- قبل از روشن کردن دریل چکشی ، از محکم بودن قرارگیری مته در سه ‌نظام آن اطمینان کامل حاصل کنید .

- در هنگام کارکردن با دریل چکشی ، مته دریل به ‌شدت داغ خواهد شد، لذا از دست زدن به سر مته آن جدا خودداری کنید.

- قبل از سوراخکاری سطوحی مثل دیوار ، مطمئن شوید که از داخل آن کابل برقی عبور نکرده است .

منبع: فروشگاه ابزار و یراق
https://www.abzarstar.ir
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش در انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان